22 września 2020

Jak sprawdzić, czy jesteśmy w BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, posiada własną bazę danych, w której umieszczone zostają wszystkie informacje, dotyczące zobowiązań kredytowych zarówno firm, jak i osób prywatnych. To właśnie te dane sprawdza każda kredytodawca, zanim zapadnie decyzja, dotycząca tego, czy możemy uzyskać pieniądze. Wielu potencjalnych kredytobiorców zastanawia się, jak sprawdzić, czy jesteś w BIK. Pozwoliłoby nam to bowiem nie tylko na kontrolę naszej oceny kredytowej, ale także sprawdzenie, czy nie doszło do oszustwa, w wyniku którego ktoś wziął kredyt, posługując się naszymi danymi.

Założenie konta krok po kroku

Aby móc sprawdzić, czy jesteś w BIK, nie musisz zakładać konta płatnego. Po wejściu na stronę BIK, należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny. Podajemy w nim nasze dane osobowe, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe. Następnie koniecznie jest potwierdzenie naszej tożsamości. Możemy zrobić to zarówno poprzez przesłanie dokumentu listem poleconym, jak i zwykłe załączenie skanu do formularza. Kolejnym krokiem jest przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł. Po jego dokonaniu musimy już tylko potwierdzić e-mail, wprowadzić kod przesłany SMS-em i wreszcie założyć hasło.

Wiemy już, jak założyć konto, aby móc sprawdzić, czy jesteś w BIK. Teraz pozostaje nam jedynie zdobycie naszego raportu. Według prawa, możemy złożyć wniosek o taki raport za darmo, ale tylko raz na 6 miesięcy. Wniosek składamy osobiście w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie, lub za pośrednictwem założonego konta w BIK. Należy jednak pamiętać, że na raport czeka się wtedy dłużej, niż w przypadku raportu płatnego (nawet do miesiąca).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *