22 września 2020

Kredyt dla firm – jakie mamy opcje?

Zastanawiając się nad wzięciem kredytu, który mógłby pomóc nam w rozpoczęciu naszej działalności, bardzo często nasze myśli schodzą na dość nieprzyjemne tory. Wielu kredytodawców stawia przede wszystkim na zdolność kredytową, a ta, w przypadku nowych przedsiębiorstw, nigdy nie jest zbyt wysoka. Optymistycznie nie nastrajają też obawy przed ewentualnymi problemami, związanymi ze spłatą zadłużenia. Z tego też powodu, najlepszym wyborem są tu kredyty firmowe na start. Jego koszty możemy odliczyć w taki sam sposób, jak w przypadku innych metod pozyskania zapomogi finansowej dla naszej firmy. Na taką pomoc mogą liczyć jednak wyłącznie młode przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule opowiemy, na jakie kredyty może liczyć każdy przedsiębiorca.

Rodzaje kredytów firmowych

Jak wspomnieliśmy na początku, dla młodych przedsiębiorstw przygotowane zostały kredyty dla firm na start. Z opcji tej korzystać mogą tylko i wyłącznie te firmy, które istnieją na rynku nie dłużej, niż 6-12 miesięcy, zależnie od kredytodawcy. Niektórzy z nich oferują nawet kredyty na start dla firm, których wiek nie przekroczył jeszcze dwóch lat.

Jeśli nasza firma działa już na rynku dłuższy czas, możemy skorzystać z innych opcji. Pierwszą z nich jest kredyt obrotowy, finansujący wydatki bieżące, związane bezpośrednio z prowadzeniem naszej działalności. Opcja ta umożliwia nie tylko zakup materiałów produkcyjnych lub zapasów, ale także ułatwia rozliczenie się z kontrahentem w wyznaczonym terminie. Jeszcze innym wyjściem są kredyty firmowe inwestycyjne. Finansują one rozwój naszego biznesu, pokrywając koszty zakupów nowych nieruchomości lub wyposażenia. Jeśli zależy nam jednak bardziej na oszczędnościach, możemy zaciągnąć kredyt w rachunku bieżącym. Dzięki temu rozwiązaniu, na konto naszej firmy trafiają dodatkowe pieniądze, które możemy przeznaczyć na dowolny cel. Odsetki nalicza się tu tylko w przypadku kwot wykorzystanych, zaś spłata pozwala nam na ponowne skorzystanie z zapasowych funduszy.

Jak zatem widzimy, kredyty firmowe są dostępne pod wieloma postaciami, pozwalającymi na dostosowanie ich do naszych potrzeb. Należy oczywiście pamiętać, że po zaciągnięciu takiego kredytu, należy go regularnie spłacać. Jeśli mamy jednak klarowną koncepcję naszej działalności, z pewnością uda nam się wyjść tu na zauważalną korzyść.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *