22 października 2020

Kredyt samochodowy – co to takiego?

Pomimo upływu lat, zainteresowanie pojazdami nie maleje. Przeciętni Kowalscy marzą o własnych czterech kółkach, zaś przedsiębiorstwa małe i duże – o solidnych maszynach dostawczych. Samochody nie należą jednak do tanich inwestycji, zaś odkładanie latami mniejszych sum w celu zakupienia wozu nie każdemu się uśmiecha. Odpowiedzią na ten problem jest kredyt samochodowy. Jest to nic innego, jak zobowiązanie celowe, finansujące zakup pojazdu. Wbrew swojej nazwie, kredyt ten pomoże nam pokryć nie tylko zakup nowego auta, ale też przyczepy, traktora lub jednośladu. Co warto na ten temat wiedzieć, zanim odwiedzimy stronę lub siedzibę wybranego kredytodawcy?

Rodzaje kredytów samochodowych

Zależnie od preferowanej metody spłacania oraz, przede wszystkim, ilości pieniędzy, którymi dysponujemy, możemy wybrać spośród trzech zasadniczych rodzajów kredytów samochodowych. Pierwszą opcją jest wersja standardowa. Polega ona na spłacaniu przez klienta rat kapitałowo-odsetkowych każdego miesiąca. Jeżeli takie długie spłacanie kredytu wcale nam się jednak nie uśmiecha, możemy zamiast tego zdecydować się na kredyt 50/50, w którym na początku wpłacamy połowę (lub 60%, w przypadku kredytu 60/40) kwoty wartości samochodu. Zaletą tego kredytu jest brak oprocentowania, zaś po uiszczeniu wpłaty, otrzymujemy dłuższy termin, na przykład rok, na dopłatę drugiej połowy lub brakujących 40%. Ostatnią opcją są tzw. kredyty balonowe. Przez pierwsze miesiące, w formie ratalnej spłacamy 80% wartości auta. Gdy do spłaty zostaje nam już tylko ostatnie 20%, kwotę tą należy wówczas uregulować w jednej racie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim weźmiemy kredyt?

To, że kredyt wydaje się być niedrogi, nie zawsze musi oznaczać, że będzie dla nas korzystny. Pod niskim kosztem może bowiem kryć się wysokie oprocentowanie, dlatego też dobrze jest skorzystać z usług porównywarek ofert, dostępnych za darmo w sieci. Nie bez znaczenia jest tu też termin spłaty, a także wysokość prowizji i informacje, dotyczące konsekwencji niepłacenia rat. To samo tyczy się ewentualnych prowizji za wcześniejszą spłatę. Sprawdzajmy też, jak dany bank zabezpiecza kredyt samochodowy dla firmy. Niektórzy kredytodawcy mogą wymagać od nas bowiem zakupu ubezpieczenia wozu. Musimy też pamiętać o tym, że podczas okresu spłaty należy zapewnić kredytodawcy polisę autocasco na zakupiony pojazd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *